Od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodziców. Rezygnacja z kryterium to nie jedyna istotna zmiana.
Zmiany obowiązujące od 1 lipca :
Najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego.
Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców będzie zapowiadana rezygnacja z obowiązku udokumentowania, że drugi z rodziców zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz dziecka.
Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Ustawa zakłada zmianę okresu świadczeniowego, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 r. termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ma zostać przesunięty z lipca na luty, a sam okres świadczeniowy z okresu październik-wrzesień, na czerwiec-maj.
Do ustawy przeniesiono rozwiązanie wprowadzone z pozytywnym skutkiem przy realizacji Programu „Dobry Start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej na rzecz przesyłania informacji o przyznaniu świadczenia na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał takiego adresu, informację o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście w instytucji przyznającej świadczenie.
Gdzie i kiedy będzie można złożyć wnioski?
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się w organie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W tym roku po raz ostatni wnioski o świadczenie 500+ będą przyjmowane w dotychczasowych terminach tj. w formie elektronicznej od 1 lipca, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Co ważne, nie będzie konieczności składania oddzielnych wniosków na dzieci, które do tej pory otrzymywały 500+.
Wnioski w formie elektronicznej
Wnioski o świadczenie 500+ w formie elektronicznej będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
Zachęcamy do skorzystania z tej prostej i wygodnej formy złożenia wniosków. Tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich lat, wniosek będzie dużo prostszy i nie będzie konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Dlatego warto złożyć wniosek przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności udawania się do punktu przyjmowania wniosków.
źrodło: www.przodkowo.pl